آرشیو مطالب آرشیو مطالب

927

پرسش از شما، پاسخ از مسئولین پرسش از شما، پاسخ از مسئولین

_


نام شما
نام خانوادگی
این فیلد اجباری است.
ایمیل
سوال

هفته نامه هفته نامه

« بازگشت

ترس از زلزله بافقی ها را لرزاند


معصومه غلامرضاپور| به گزارش هفته نامه افق کویر ؛ دوشنبه هفته گذشته زلزله ای در عمق 10 کیلومتری زمین‌ رخ داد و در مناطقی از شهرستان مهریز، بافق و بهاباد نیز احساس شد و تعدادی از کارمندان و مردم یزد که در ساختمان های آپارتمانی زندگی می‌کردند، سراسیمه وارد حیاط فضاهای مورد نظر شدند.
همچنین چندی قبل زلزله ای به بزرگی 6.1 ریشتر هجدک کرمان لرزاند که بیش از 300 پس لرزه داشته است. هجدک در 80 کیلومتری شهر کرمان قرار دارد. با وجودی که تعدادی از یزدی ها زمین لرزه هجدک کرمان را احساس کردند، ولی در سیستم ژئوفیزیک دانشگاه تهران به یزد اشاره ای نشده است.
زلزله 2/6 ریشتری که روز مورخ 20/10/96 در هجدک کرمان در ساعت 12:11 دقیقه ظهر اتفاق افتاد، مردم بافق نیزشدت زلزله را احساس و سراسیمه وارد کوچه شدند، در آن ساعت از روز معلم ها سراسیمه دانش آموزان را وارد حیاط مدرسه نمودند و در مدارسی، چون شیخ محمد تقی و مناجات به خاطر وقوع این حادثه نماز آیات به پا داشتند. در مدرسه دخترانه هفده شهریور بچه های کوچکتر از ترس گریه می کردند. تعدادی از دانش آموزان که آژانس داشتند زودتر به خانه رفتند و ترس ورعبی در میان دانش آموزان ایجاد شده بود.
مردم شهر که ترس وقوع زلزله کرمانشاه آنها را فرا گرفته بود  شب را با نا آرامی در خانه ها به سر نموده تا اینکه در بامداد روز سه شنبه مورخ 23/09/96 ساعت 1:11 دقیقه بامداد پس لرزه دیگری آمد. دوباره تعدادی از همشهریان که پس لرزه را احساس کرده بودند سریع به خیابان ها آمده و تا صبح بیدار ماندند. "فاطمه. ق"  می گوید زمانی که زلزله شد دو تا قناری شروع به سرو صدا و پر و بال زدن کردند متوجه شدم زلزله شده و تا صبح بیدار مانده و نماز امام زمان می خواندم. 
یکی دیگر از همشهریان  به نام "لیلا. ح" می گوید من به همراه همسرم تا صبح در ماشین‌بودیم و صبح که شد به خانه برگشتیم.
 خانم "م.ن" می گوید شب که زلزله آمد من خواب بودم شوهرم از معدن تماس گرفت و گفت سریع به بیرون از خانه بروید؛ وقتی به بیرون رفتم، مشاهده کردم تمام مردم بیدار هستند و با ماشین در خیابان دور می زنند. من نیز از ترس زلزله همراه  با فرزند کوچکم به خانه خواهرم رفتیم. یکی دیگر از مغازه داران خیابان مهدیه نیز همراه با زن و فرزندش به داخل مغازه شان رفتند و مغازه را باز نگه داشتند تا خانواده هایی که کودکشان بی تابی می کنند برای آنها خوراکی تهیه نمایند.
در آن موقع از شب هر تعداد از همشهریان که خواب بودند و زلزله را متوجه نشده بودند با تماس  اطرافیان و نزدیکانشان بیدار شده و شب را تا به صبح بیدار ماندند. خانم "م. غ "می گوید زمانی که زلزله آمد یکی از همسایه ها با فریاد در کوچه داد می زد که زلزله ، زلزله.... خلاصه این که زلزله کرمانشاه باعث شده بود مردم بیش از پیش از زلزله واهمه داشته باشند؛ اما امیدواریم مسئولان نشانه های قدرت خداوند را جدی بگیرند و برای زمانهای بحرانی مدیریت و برنامه ریزی نمایند. به راستی اگر خدای نکرده زلزله ای شبیه زلزله کرمانشاه بیاید مدیریت بحران شهرستان بافق توان مقابله با آن را دارد؟!