آرشیو مطالب آرشیو مطالب

927

پرسش از شما، پاسخ از مسئولین پرسش از شما، پاسخ از مسئولین

_


نام شما
نام خانوادگی
این فیلد اجباری است.
ایمیل
سوال

هفته نامه هفته نامه

« بازگشت

از در آمد چند هزار میلیاردی، چند میلیون تومان هم کفایت آبادانی می کند!


شهرستان بافق مهمترین قطب معدنی ایران و سنگ آهن چغارت اولین معدن سنگ آهن قابل بهره برداری کشور است
شهرستانی غنی از معادن گرانبها و فقیر از طبیعت و آب و هوای مناسب.
زاد و ولد بی رویه معادن سنگ آهن بافق اکوسیستم طبیعت را تحت تاثیر قرار داده است و این پدیده بشری طبیعت خدادادی را از مردمان متوقع این خطه دریغ نموده است.
ازسمت شمال شرق بافق به طرف بهاباداین عدم تعادل طبیعی و زیاده خواهی بشر بیشتر به چشم میخورد.
متاسفانه در چندسال گذشته معدنکاری و معدنکاوییهای افراطی ,حفاریهای بی برنامه چنان دل زمین و دل مرتع داران,دامداران و روستا نشینان این نقاط را خالی کرده است. که بساط تفکر را می گستراند.سودجویان با فکری که از بی مسئولیتی مدیران بی فکر سو استفاده کرده و جیبشان را با خالی کردن دل زمین پر میکنند و یک ریال هم جبران خسارت نمی کنند.
باید توجه داشت که معادن چغارت ,کوشک,سه چاهون و میشدوان میتواند جوابگوی نیاز های اقتصادی و شغلی جمعیت چند ده هزار نفری این منطقه باشد و اگر عدالت شغلی رعایت شود همین معادن پاسخگوی نیازهاست و باید اندوخته های زمین را بر اساس نیاز استخراج کرد و برای آیندگان هم سهمی باقی گذاشت . امروز آفریقا ,آینده نه چندان دور این منطقه است که بواسطه طمع و خودخواهی برخی و عدم نظارت و صدور اجازه حفر و کاووشهای بیجا اتفاق خواهد افتاد و یک غیر بومی کی میتواند بفهمد که معدنکاری اوچه برسر بومیان. می آورد.
روزگاری جاده بافق _سه چاهون _بهاباد خاکی بود اما کوههای بلند و طبیعت اندک چشم نوازی داشت تا اینکه بهره برداری از معادن شروع و جاده آسفالته شد , بوته ها زیر پوکه های سیاه خاک رفت و هر روز این سیاهی بوته های بیشتری را می بلعد و حیاط وحش و دامداری را نابود می کند. برخی بر این باورند که هر پیشرفتی قیمتی دارد اما باید گفت این قیمت مناسبی برای آنچه از زادبوم مردم می گیرند نیست و جاده آسفالته بی خط و نشان که بارش باران و فرسودگی خاک شانه آن را خالی کرده است قیمت چندانی ندارد و باید برای آسایش مردم بیشتر هزینه کرد روستاها یی که ییلاق این شهر گرمسیریست و از معادن فقط گرد و خاک و صدای انفجار عایدشان شده است را بها داد و به فکر آبادانی بیشتر بود.از در آمد چند هزار میلیاردی معادن چند میلیون تومان هم کفایت آبادانی می کند.
منیره عبداللهی