نمایش خبر نمایش خبر

گسترش معروف و زدودن منکر


سفر مدیر کل دادگستری استان یزد و معارفه دادستان جدید بافق را در هفته پیش شاهد بودیم. در این سفر از مدیر کل دادگستری استان درباره دادگاه بازداشت شدگان شهریور ماه سال پیش سؤال شد و وی عنوان کرد: این حق افراد است که حرف، مشکلات و اعتراض خود را بیان کنند.
آزادی بیان یکی از موضوعاتی است که امروزه جوامع در حال پیشرفت و پیشرفته را به نوعی دچار چالش کرده است. پایه های دموکراسی بر اساس این حق فطری بشری بنا شده است. مردمان زیادی در به ثمر رساندن این آزادی جان دادند و چه صداهایی در گلو خفه شدند و نتوانستند فریاد خود را به گوش عالمیان برسانند.
" آزادی بیان، حق طبیعی است که همه افراد به مقتضای انسان بودن خود، به طور یکسانی از آن برخوردار و به موجب آن در بیان اندیشه و فکر خود، تا جایی که موجب نقض حقوق دیگران و اصول ارزشی مورد احترام جامعه نشود، مجازند ". این آزادی از آن جهت مهم است که خود موجب بروز راههای تازه ای در برون شد از معضلات و مشکلات جامعه می‌گردد و راه صحیح آشکار خواهد شد.
همانگونه که حضرت علی (ع) می فرمایند: "اضربوا بعض الرأی ببعض یتولد منه الصواب امخضوا الرأی مخض السفاء"یعنی "برخی از آراء را بر برخی دیگر عرضه کنید که رأی درست این گونه پدید می آید؛ همچون شیری که برای بیرون کردن کره آن در میان مشک می ریزند و بهم می زنند."(غررالحکم ، ص 71)
در حوادث سال پیش نخبگان و منتخبان مردم برای حل مشکلات جامعه، سخنان و گفته هایی را عرضه داشتند،که بعضاً با اعتراضاتی از سوی مسئولان و نهادهای دولتی روبرو شد و کار به محکمه و دادگستری کشیده شد، به نظر نگارنده این سخنان در راستای امر به معروف و نهی از منکر است که سلامت جامعه اسلامی از کج رویهای داخلی و خارجی بر همین "معروف" و "منکر"قرار دارد.
كُنتُمْ خَيرَْ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ ..." امتیاز شما امت مسلمان به این است که امر به معروف و نهی از منکر می کنید. (قرآن مجید- سوره آل‌عمران ،آیه 110)
به تحقیق فضای جامعه باید آن قدر امن باشد که دلسوزان و آگاهان نظرات خیر خواهانه خود را بدون هر گونه رعب و وحشت بیان کنند در این صورت است که راه هر گونه توطئه و اغراض بسته خواهد شد. که اگر غیر از این باشد گناهی نابخشودنی بر ذمه آگاهان و نخبگان خواهد بود و به طور حتم هم در این دنیا و هم در آخرت از آنها بازخواست خواهد شد؛ زیرا هر فردی که آگاهی از یک واقعیت و حقیقتی داشته باشد و نیز توان گفتن و ابلاغ آن را در خود حس کند و در عین حال ساکت و آرام باشد و به اصطلاح "دم فرو بندد"و مؤمنین و مؤمنات را از درک و دریافت آن حقایق و وقایع آگاه نسازد در هر دو دنیا مورد بازخواست قرار می گیرد.
محمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حسین تشکری بافقی
صاحب‌امتیاز و مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یرمسئول