نمایش خبر نمایش خبر

پرونده سنگ آهن مرکزی ایران در دیوان محاسبات کل کشور


رضیه زارع پور| در یکی از شماره های هفته نامه افق کویر گزارشی در مورد بدهی شرکت های سنگ آهن
ارائه شده بود. سابقه موضوع گزارش به خبرهای رسانه ای در مورد بدهی سنگین دو شرکت عمده سنگ آهن بافق و چادرملو بر می گردد که در آن زمان مدیر کل امور مالیاتی استان یزد به تشریح موضوع پرداخت و نحوه و زمان پرداخت این بدهی ها را بیان کرد.
"حق انتفاع" چیست؟ به موجب قانون کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی استخراج‌کننده سنگ آهن که پروانه بهره‌برداری آنها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت‌های تابعه است، ولی فاقد قرارداد با سازمان مذکور و شرکت‌های تابعه می‌باشند، موظفند بابت حق انتفاع پروانه بهره‌برداری از معادن، بخشی از مبلغ فروش محصولات خود را به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۳۰۴۱۹ جدول شماره ۵ این قانون نزد خزانه‌داری کل کشور پرداخت کنند. طبق ماده ۴۸ قانون محاسبات عمومی، باید گزارش عدم پرداخت این بدهی در زمان مناسب از طرف سازمان گسترش به ادارات مالیاتی ارسال گردد". باتوجه به عدم پرداخت این بدهی از طرف شرکتهای سنگ آهن بافق و چادرملو طی سالهای گذشته و ارسال دیر هنگام گزارش آن از سوی ایمیدرو به اداره کل امور مالیاتی یزد که با یک سال و نیم تأخیر همراه بود؛ این بدهی ها خبرساز گردید. این موضوع از سوی "سید رضا نوربخش" در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد به مناسبت هفته مالیات در تیرماه سالجاری رسماً اعلام شد، هرچند که پیش تر این، جوکار، نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی به این مسئله اشاره کرده بود.
مدیرکل امور مالیاتی استان یزد، همچنین در آن جلسه از تقسیط بدهی چادرملو و مهلت 2 ماهه به سنگ آهن بافق برای پرداخت یا تقسیط بدهی خبر داد. در ادامه و به منظور پیگیری این موضوع تماسهای مکرری با دفتر نوربخش مدیر کل امور مالیاتهای استان یزد برقرار گردید که سرانجام پس از چند ماه پاسخ گرفتیم.
مسئول روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی یزد از قول سید رضا نوربخش مدیر امور مالیاتی استان اعلام کرد: پرونده سنگ آهن بافق در دیوان محاسبات کل کشور در دست بررسی است و منتظر اعلام نتیجه این دیوان هستیم.