نمایش خبر نمایش خبر

وفاق و وحدت عاملی برای رشد


به گزارش هفته نامه افق کویر، پنجمین نشست پیگیری مطالبات مردم بافق با حضور امام جمعه و فرماندار بافق، اعضای شورای اسلامی شهر و شهرستان، مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی و جمعی از پیمانکاران و مشاوران طرح های جوار معدنی پیرامون ارائه گزارش پیشرفت طرح های توسعه ای و عمرانی بافق در محل مسجد جامع برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین سید جواد سلیمانی، امام جمعه بافق درپنجمین جلسه ارائه روند پیشرفت طرح های صنایع جوار معدنی و توسعه شهرستان بافق در راستای عملی شدن مفاد صورتجلسه1393/06/09 گفت: هر استان یا شهری که بخواهد راه توسعه و پیشرفت را بپیماید، باید وحدت و وفاق را سرلوحه کار خود قرار دهد.
وی در جمع نمازگزاران اظهار داشت: لازم است از حضور تمام مردم و مسئولین تقدیر و تشکر کرد. خوشبختانه امسال به فرمایش مقام معظم رهبری سال "همدلی و همزبانی" نامگذاری شده است و طبق فرموده ایشان باید همراهی و همدلی در جامعه بیشتر شود تا بتوان در راستای آن رشد کرد.
وی بیان کرد: گاهی اوقات، حتی نمی توانم از شدت درد به علت مشکلات جسمانی، قدم بردارم؛ اما با این وجود برای توسعه شهر از هیچ کمکی دریغ نخواهم کرد.
می توان با همراهی و همزبانی به خواسته های مردم جامه عمل پوشاند
دبیر کارگروه مطالبات بافق در پنجمین جلسه ارائه روند پیشرفت طرح های صنایع جوار معدنی و توسعه شهرستان بافق در راستای عملی شدن مفاد صورتجلسه 1393/06/09 گفت: از شهروندان باید تشکر کرد که مجدانه پیگیر مطالبات شهر خود هستند.
حسن امیرزاده افزود: پس از برگزاری جلسه پرسش و پاسخ که 19 اردیبهشت ماه در مسجد جامع تشکیل شد، عملاً به جز جلسه با استاندار یزد، کارگروه ۴ جلسه دیگر برگزار کرده است. این جلسات هر دو هفته و گاهی به دلایلی هر سه هفته یکبار تشکیل شد.
وی افزود: به کار بردن و بیان کلمه جلسه شاید برای برخی خوشایند نباشد و سوال می شود تشکیل این جلسات چه فرآیندی در بر دارد. مصوبات خوبی از برگزاری جلسات به وجود می آید که گاهی تحقق آن با مشکل روبرو بوده و از اختیار ما خارج است.
دبیر کارگروه ادامه داد: ۱۷ مصوبه حاصل تشکیل چهار جلسه کارگروه است. تخصیص ۱۵درصد از سهام شرکت سنگ آهن، تکمیل چرخه فولاد و تأمین خوراک از موارد پیگیری شده، می باشد. جلسات متعددی در تهران برای تکمیل چرخه فولاد انجام و اعضای کارگروه در دیداری که با "اسحاق جهانگیری" معاون اول رییس جمهور داشتند از مشکلات شهر و مطالبات سخن گفتند.
امیرزاده اظهار کرد: طی جلسه ای که با قائم مقام صندوق بازنشستگی فولاد انجام شد تمام مطالب و خواسته ها با وی در میان گذاشته شد؛ چراکه هنوز وی اطلاعات دقیقی از بافق ندارد. مصوبه طرح ها نیز در مجمع فولاد پیگیری و همزمان با امضا کردن و موافقت روبرو شد.
وی تصریح کرد: اعضای کارگروه چکیده ای از شهرستان است که با همراهی و همزبانی می توان به خواسته های بحق مردم جامه عمل پوشانید.
رییس شورای شهرستان اضافه کرد:  صورتجلسه سفر "ربیعی" وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی به بافق موضوع دیگری است که در دست پیگیری می باشد. این صورتجلسه در فرمانداری به امضا همگان رسید؛ گرچه دستخوش تغییرات گفتاری شد؛ اما باز تأکید استاندار یزد این است پیگیری در این باره نیز ادامه داشته باشد. روند کار عالی بوده و خوشایند به نظر می رسد؛ امید است با پیگیری خواسته ها تحقق پیدا کند.
پیگیری مفاد صورتجلسه جبران کننده مافات در چند سال آینده
رییس شورای اسلامی شهر بافق در این جلسه گفت: گزارشی که رییس شورای شهرستان و دبیر کارگروه عرض کرد مرهون حضور و پیگیری شما است.
محمد رنجبر اظهار داشت: بارها گفته شده شورا و هر مجموعه ای در شهر بدون حمایت مردم جایگاهی نخواهد داشت. اگر حضور مردم در جلسات پرسش و پاسخ کمرنگ شود کارها و اهداف پیشرفت ندارد.
وی افزود: از حضور مردم تشکر می شود. هر دو ماه یکبار در جلسات حضور دارند؛ گرچه گاهی هم حرف های تکراری شنیده اند؛ اما مطمئن باشید این حضور برای به دست آوردن خواسته ها اثر خواهد داشت.
رییس شورای اسلامی ادامه داد: عدم پیگیری صورتجلسه باعث می شود برخی از بندها روی کاغذ بماند.
رنجبر عنوان کرد: در جلسه ای که به منظور بازگشایی پاکت مناقصه در تهران تشکیل شد یکی از مسئولین نقشه ی معدن شرکت سنگ آهن مرکزی را ارائه کرد. معدن ۵۰ سال گذشته و معدن در حال حاضر و گفت: سود و منافع معدن کجا رفته است؟! و از مفاد و تنظیم صورتجلسه و پیگیری آن تشکر کرد. پیگیری مفاد صورتجلسه باعث جبران مافات در چند سال آینده است.
ای کاش درصدی از این فضای همدلی در گذشتگان اتفاق افتاده بود
نماینده، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در راستای عملی شدن مفاد صورتجلسه گفت: همراهی مردم جای بسی تقدیر دارد. در شهر، بحث وفاق و همدلی است. این اتحاد، در صحنه بودن و احساس مسئولیت زبانزد استان و حتی کشور شده که باید قدردان آن بود.
حسین ندافیان افزود: مردم، امروز به مسائل ریز و درشت شهر واقف و نگران آینده شهر خود و خانواده هستند. ای کاش درصدی از این فضای همدلی در گذشتگان اتفاق افتاده بود. شهرستانی که از نظر قدمت با دیگر شهرستانهای استان فاصله زیادی دارد؛ اما از لحاظ توسعه از وضعیت خوبی برخوردار نیست.
وی تصریح کرد:  بیست نفر از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در چند سال قبل برای بازدید از معدن و شهر به بافق سفری داشتند. پس از بازدید از روند طرح ها در خصوص ورود به اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی سوالاتی مطرح شد که پاسخ دادم کسی با اصل ۴۴ مخالفت ندارد و بر سفارش مقام معظم رهبری بر اجرایی شدن این اصل صحه می گذاریم؛ اما با توجه به این که در بند اول و دوم اشاره به برقراری عدالت اجتمایی در جامعه شده سؤال مردم بافق این است که چرا خصوصی سازی از معدن آغاز شده است. چرا صنایع خصوصی سازی را شروع نکنند؟ یا حداقل در کنار بردن ذخائر معدنی صنعت نیز ایجاد شود.
ندافیان ادامه داد: این پاسخ از سوی تمامی نمایندگان پذیرفته شد و حال اجرای مفاد صورتجلسه در راستای صنعتی شدن منطقه است.
وی جلسه بازگشایی پاکت های مناقصه را در تهران مثبت ارزیابی و بیان کرد: اجرای مفاد صورتجلسه با همت مردم و مسئولین انجام می شود. در صحنه بودن مردم با شرایط و ضوابط خاص باید در بافق ماندگار بماند.آیین نامه کارگروه نیز بزودی تنظیم و برنامه ریزی پیرامون ورود به فعالیت های دیگر انجام خواهد شد.
نماینده کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی در این نشست گفت: اگر مسئولین در جلسات کارگروه و پرسش و پاسخ مردمی حضور داشته باشند اهداف شهر راحت تر به دست خواهد آمد.
محمد رضا صباغیان افزود: از حضور مردم و مسئولین تشکر می کنم. با برگزاری جلسه بازگشایی نامه مناقصه که در تهران انجام شد به پیشرفت گندله و فولاد امیدوار شدیم و در مجموعه مسئولین همدلی خوبی اتفاق افتاده است.
نماینده کارگران شرکت سنگ آهن تصریح کرد: گرچه قبل از این فراز و نشیب های به خاطر نظرات متفاوت اعضای کارگروه در جلسات مطرح می شد؛ اما امروز حضور مسئولین در این جلسه نشان از به نتیجه رسیدن مطالبات و اهداف است. خداوند در قرآن کریم می فرماید: سرنوشت هیچ قومی تغییر پیدا نخواهد کرد؛ مگر آنکه خودشان طالب این تغییر باشند.
وی ادامه داد: احساس مطالبه و خواسته در مردم ایجاد شده و همراهی با مسئولین راه را هموارتر خواهد کرد. استاندار در سفر خود به بافق از دولتی ماندن ۲۸/۵ درصد از سهام شرکت سنگ آهن گفت. میخ گندله و فولاد به زمین کوبیده شده و واگذاری ۱۵درصد از سهام شرکت سنگ آهن گرچه هنوز به نتیجه نرسیده؛ اما جای امیدواری دارد؛ چرا که شهر همراه و همدل شده است.
صباغیان افزود: زمانی نظر "الستی" به عنوان عضو هیئت مدیره صندوق بر این بود که طرح اولویت بندی شود؛ اما امروز تأکید دارد که ظرف دو هفته آینده برنده مناقصه مشخص شود؛ وقتی مالک این گونه سخن بگوید یکی از اساسی ترین کارها به وقوع خواهد پیوست.
محمد رضا صباغیان در بخشی از سخنان خود خطاب به مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق گفت: به عنوان نماینده کارگران از آقای عسکری می خواهم تا نسبت به تبدیل وضعیت کارگران تدبیری اندیشیده شود؛ چرا که با خصوصی شدن شرکت، کارگر احساس امنیت شغلی ندارد و کارگران زحمت کش نیز طی طوماری این خواسته را به کارگروه اعلام کرده اند.
وی عنوان کرد: خواسته دیگرم به عنوان نماینده کارگران این است که حقوق کارگران بازداشتی تضعیف نشود و در رابطه با پرونده ای که برای آنها تشکیل شده است به گونه ای مثبت برخورد شود؛ چرا که این کارگران عزیز برای بافق تلاش کردند و خواسته ها و مطالبات مردم را پیگیری کردند، هرچند از آنها نیز می خواهیم در جلسات حضور فعال تری داشته باشند تا خواسته ها بهتر تحقق یابد.
در ادامه مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران_ بافق در این نشست گفت: در سفر ربیعی" وزیر تعاون، کار و رفاه اجتمایی به بافق قول هایی از سوی وی به مردم داده شد که برخی از آنها به مرحله عملی رسیده است.
وی اظهار داشت: یکی از خواسته های مردم حضور دو نفر بومی در هیئت مدیره شرکت بود که این کار به سرانجام رسیده است.
وی افزود: با همت بلند و دوستی و همدلی که در شهرستان ایجاد شده کارها و خواسته های مردم عملی خواهد شد. تقویت شرکت معدنچیان و پیمانکاران بومی و انجام یکسری کارهای خدماتی سنگ آهن در اختیار آنان که اکثراً بازنشستگان هستند قرار گرفته است.
محمد جواد عسکری افزود: سمت مدیر عامل این شرکت نیز بر دوش "حسین ندافیان" نهاده شد و سعی می شود کارکنان شرکت به عضویت این شرکت درآیند.
وی ادامه داد: سه محدوده اکتشافی مد نظر است. کار اکتشاف چشمه پیروزی با ذخیره قابل قبول آهن آغاز شده و ان شاءا... بابت تأمین خوراک دغدغه ای پیش نخواهد آمد. عسکری در بخشی دیگر خاطر نشان کرد: آینده چغارت دغدغه مسئولین است که مقامات عالی کشور نیز بر صحت این موضوع واقف می باشند. تفاهنامه ای پیرامون دی نوزده(d19)بین شرکت سنگ آهن بافق و چادرملو منعقد شد که به صورت پنجاه، پنجاه بهره برداری انجام شود.
مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق در ادامه گفت: کار اکتشاف چغارت نیز از دیگر فعالیت ها است و در جلسه بعد مقدار ذخیره طبق گزارش مشاور به مردم اعلام می شود.
عسکری در پایان ضمن تسلیت سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) گفت: ۱۷مرداد سالروز شهادت "محمود صارمی" و روز خبرنگار است. ضمن تبریک این روز به خبرنگاران دلسوز شهرستان؛ امیدوارم با اطلاع رسانی دقیق و به موقع باعث دلگرمی به مردم شوند. باید به مردم روحیه داد و اگر نقصی هم هست به مسئولین گوشزد شده و کار را برای رضای خدا و عاقبت بخیری انجام دهیم.
همچنین فرماندار بافق در این نشست ضمن تسلیت شهادت امام جعفر صادق (ع) و تبریک روز خبرنگار با اشاره به اهمیت وحدت بین مردم و مسئولان در راستای پیشرفت طرح های در دست انجام شهرستان گفت: یکی از مهمترین و زیربنایی ترین اصل اجرای همه طرح های توسعه شهرستان بافق که از سوی مردم پایه ریزی شده است، وجود وحدت، همدلی و همزبانی بین مردم و مسئولان می باشد.
سید مهدی طلایی مقدم در ادامه این نشست به مفاد صورت جلسه 1393/06/09 پیرامون اجرای طرح های جوار معدنی در شهرستان بافق اشاره کرد و اظهارداشت: در بحثهای مدیریتی، برنامه ریزی مهمترین اصل می باشد که یکی از برنامه های اصلی و چشم انداز در ایجاد توسعه و پیشرفت در شهرستان بافق، اجرای مفاد صورتجلسه 1393/06/09 می باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ثمره پیگیری، وحدت و همدلی بین مردم و مسئولان مشارکت تعدادی از سرمایه گذارانی است که درگذشته دغدغه سرمایه گذاری در شهرستان بافق را داشتند؛ اما در حال حاضر این سرمایه گذاران در سرمایه گذاری پیرامون طرح ها و صنایع جوار معدنی بافق پیش قدم شده اند.
طلایی مقدم در ادامه این جلسه به ارائه گزارشی از سفر استاندار یزد، معاون سیاسی و امنیتی استاندار و فرمانداران شهرستان های استان به شهرستان بافق پرداخت و افزود: در سفر یکروزه استاندار یزد به شهرستان بافق از طرح های مختلف از جمله صنایع جوار معدنی بازدید صورت گرفت که خوشبختانه مسئولان ارشد استان؛ به ویژه استاندار نگاه و توجه ویژه ای به انجام و راه اندازی این طرح ها در شهرستان بافق دارند.
فرماندار بافق همچنین با بیان یکی از مفاد صورتجلسه 1393/06/09 مبنی بر اجرای کامل چرخه فولاد در شهرستان بافق گفت: سه محور اصلی در ایجاد چرخه فولاد مد نظر است؛ از جمله تکمیل طرح های جوار معدنی شرکت سنگ آهن مرکزی،که احداث و راه اندازی کارخانه گندله،کنسانتره ،فولاد یک میلیون تنی از جمله مهمترین این طرح ها می باشد که مناقصه برخی از طرح ها انجام گرفت و مقرر شد که پیمانکار پروژه فولاد این مجموعه تا پایان شهریور ماه سالجاری تجهیز کارگاه نماید و کار احداث این کارخانه آغاز خواهد شد.