نمایش خبر نمایش خبر

در زندگی های پرخرج امروزی چگونه پس انداز کنیم؟


پس انداز کردن پول از کارهایی است که گفتنش از عمل کردنش بسیار ساده تر می باشد. همه می دانند که باید پول شان را پس انداز نمایند ولی بیشتر افراد در انجام آن با مشکل روبرو می شوند.
نکات زیر به شما کمک می کند که بهتر بتوانید پس انداز کنید :
برای پس انداز کردن زیر بار قرض نروید
بعضی از قرض ها غیر قایل اجتناب هستند مانند وقتی که می خواهید خانه بخرید. تعداد افراد کمی هستند که به اندازه کافی پول دارند تا به یک باره خانه ای بخرند. اکثرا باید از بانک و یا فردی قرض گرفته و آن را کم کم بازپرداخت نمایند.
به هر حال، در حالت کلی، اگر می توانید زیر بار قرض نروید، پس نروید. و اگر هم به ناچار پولی را قرض گرفتید سعی کنید در اسرع وقت و به مقدار زیاد، آن را برگردانید.
برای پس انداز کردن هدف داشته باشید
اگر برای پس انداز کردن پول، هدف داشته باشید، در شما انگیزه به وجود آمده و به راحتی و با اشتیاق می توانید پس انداز نمایید. البته بستگی دارد هدف شما چه باشد؟ به عنوان مثال خرید خانه باشد و یا برای دوران بازنشستگی خود می خواهید پول پس انداز کنید. طبق هدف و طول مدت رسیدن به آن، برای پس انداز کردن برنامه ریزی نمایید.
برای پس انداز کردن باید اهداف تان معقول باشد
به طور مثال اگر شما ماهیانه یک میلیون تومان درآمد دارید نمی توانید انتظار داشته باشید که بعد از 2 سال بتوانید خانه ای بخرید اما می توانید برای خرید ماشین اقدام نمایید. پس اهداف خود را برای پس انداز کردن، معقولانه انتخاب کنید.
برای رسیدن به هدف خود زمان مشخص کنید
نمی توان هدفی داشت و زمانی برای رسیدن به آن در نظر نگرفت. زیرا رسیدن به هدف در زمان مشخصی می تواند لذت بخش و مفید باشد و اگر قرار باشد شما سالها پول کمی پس انداز کنید و معلوم نباشد کی به هدف خود می رسید، دلسرد و مایوس خواهید شد. طبق درآمد خود و هدف معقولانه ای که در مرحله قبل انتخاب کرده اید، زمانی را برای رسیدن به آن هدف در نظر گرفته و پول تان را پس انداز نمایید.
برای پس انداز کردن هزینه هایی که باید در طول یک ماه انجام دهید، را یادداشت کنید
ثبت درآمد، هزینه ها و مقدار باقیمانده از پولتان به شما برای برآورد بهتر کمک می کند. سعی کنید تا جایی که امکان دارد هزینه های خود را کاهش دهید تا بتوانید پول بیشتری پس انداز کنید تا یک قدم به هدف تان نزدیکتر شوید. حواستان باشد که اگر نتوانید از هزینه های خود بکاهید دستیابی به هدفتان برایتان مشکل خواهد بود. باید به جزییات هزینه های خود توجه بیشتری کنید. برای این کار یک دفترچه کوچک تهیه کنید و آن را همیشه همراه خود داشته باشید. همچنین در حال حاضر برنامه هایی برای موبایل وجود دارند که می توانید از آنها برای ثبت هزینه های خود استفاده نمایید.
یک حساب بانکی پس انداز باز کنید
بانک ها برای حسابهای پس انداز، بهره کمی می پردازند اما همین بهره کم در طول زمان می تواند به پس انداز شما کمک کند. پس هر چه زودتر یک حساب بانکی باز کرده و پول خود را سپرده گذاری کنید، حتی اگر مقدار پول تان کم باشد. به این موضوع توجه کنید که می توانید هر ماه به پول خود مقداری بیفزایید و بنابراین سود بیشتری از بانک دریافت کنید.
در زمان جوانی به فکر دوران بازنشستگی باشید
زمانی که شما جوان و پرانرژی و سالم هستید، دوران بازنشستگی و سالخوردگی خود را بسیار دور می بینید که حتی برایتان ارزش فکر کردن هم ندارد. اما تا وقتی جوان هستید باید به فکر دوران بازنشسنگی خود نیز باشید. پس هر ساله مقداری از درآمد خود را برای دوران سالخوردگی تان پس انداز کنید.
به مقدار پول تان برای شروع پس انداز کردن توجه نکنید
هنگامی که برای پس انداز کرن به مشکل برمی خورید، کاملا طبیعی است که ناامید شده و دست از پس انداز کردن بردارید. به مقدار پول تان برای شروع پس انداز کردن توجه نکنید. حتی اگر پول ناچیزی دارید همیشه امکان آن وجود دارد که پس انداز کنید. هر چقدر زودتر شروع کنید، زودتر به استقلال مالی می رسید و به هدفتان نزدیکتر می شوید.
برای پس انداز کردن تجملات را از هزینه های خود حذف کنید
خیلی از هزینه هایی که ما هر روز انجام می دهیم واقعا مورد نیاز نیستند. حذف هزینه های تجملاتی اولین گام بزرگ در جهت بهبود وضعیت مالی تان است.
برای پس انداز کردن هزینه های تان را کاهش دهید
برای کاهش هزینه های خود، به خانه ارزانتر، کاهش مصرف انرژی مانند برق، گاز، آب و استفاده از وسایل نقلیه عمومی، تفریح ارزانتر، اجتناب از اعتیاد به مواردی مانند سیگار بیشتر بیاندیشید و سعی کنید این گونه هزینه ها را حذف کنید و یا حداقل کمتر نمایید.
در زندگی های امروزه گرانی بیداد می کند ولی شما با این گرانی ها هم می توانید به موفقیت های برسید. کافی است کمی تدبیر و اندیشه داشته باشید.
چگونه در زندگی های امروزی به موفقیت مالی برسیم؟
شاید این روزها بدهی و وام های گوناگون دانشجویی و اخباری از نرخ بالای بیکاری و بحران اقتصادی، شما را که در دوره جوانی به سر می برید ناامید کرده باشد؛ اما یکی از نشریات حوزه جوانان چند پیشنهاد ساده مطرح کرده که آن را در ادامه بازنشر کرده ایم؛ پیش از خواندن آن ها باید بدانید یکی از مهمترین راهکارهای برنامه ریزی برای رسیدن به آینده مالی و کسب درآمد ایده آل، بهره بردن از دانش و تجربیات کسانی است که به موفقیت های مالی رسیده اند.
 
-1کارت عابربانک تان را از خودتان دور کنید
اینکه برای خود حسابی باز کنید و کارت اعتباری تان را در جیب بگذارید، ایده خوبی است؛ اما اگر همین کارت، مشوقی برای ولخرجی و مصرف گرایی تان شود، منتظر عواقبش باشید. زیرا این کارت ها حس پول خرج کردن را چندان به خریدار القاء نمی کنند.
-2فکر خریدن خودرو را از سرتان بیرون کنید
بیشتر جوانان به محض به دست آوردن سرمایه ای هر چند اندک، به فکر خرید خودرو می افتند. پولدارترها هم گواهینامه را نگرفته، روی یک خودروی گران حساب باز می کنند اما هیچ جای دنیا، خودروی شخصی، سرمایه محسوب نمی شود. با در نظر گرفتن بنزین مصرفی و افت قیمت و ...، یک هزینه استرس زا هم به شمار می رود.
-3دائماً امور مالی و حساب بانکیتان را بررسی کنید
این کار درک شما را از مسائل مالی بیشتر کرده، شانس موفقیتتان را افزایش می دهد. برای قدم اول از نوشتن کل مخارج ریز و درشت و محاسبه درآمدتان شروع کنید.
4 - روی بورس و اوراق بهادار سرمایه گذاری کنید و اطلاعاتتان را از بازارهای گوناگون بالا ببرید
یقین بدانید که این سرمایه گذاری به نفع شما خواهد بود. البته همه سرمایه تان را به این کار اختصاص ندهید.
5 -بهترین شیوه اقتصادی شدن، پر کردن حساب بانکیتان است
این هم زمانی امکان پذیر است که هر هزینه بیهوده ای را حتی اگر اندک، از لیست خریدتان پاک کنید تا نتایج آن را در پس انداز ماهانه تان لمس کنید.
6 - قرض کردن و بازپرداخت سنگین بدهی ها را کنار بگذارید
فعلاً به آنچه دارید قانع باشید؛ زیرا بازپرداخت بدهی با وضعیت دانشجویی، بسیار دردسر آفرین خواهد بود.
 7 - شاید دوران مدرسه به پایان رسیده باشد؛ اما هرگز از یادگیری دست برندارید
کل زندگی ما یک آموزش بلند مدت است. اگر دوست دارید صرفه جویی کنید خوب است؛ ولی هیچ گاه روی هزینه های آموزشی صرفه جویی نکنید. چون کسب دانش و یادگیری، خود یک سرمایه گذاری بزرگ است.
-8برای اهدافتان برنامه ریزی کنید
اگر آرزویی مانند خرید خانه یا ازدواج دارید، باید به جای قرض بیشتر، صرفه جویی بیشتر را در پیش بگیرید. امور مالی تان را بررسی و اطلاعات خود را کامل کنید. درباره شرایط مالی واقعیتان و همچنین هدفتان با تعیین تاریخ های مشخص، برنامه ریزی کنید. نتیجه اش تلاش و دقت بیشتر شما خواهد شد.
-9روی رفتارها و سبک زندگیتان تمرکز کنید زیرا رفتارهای ما کلید رسیدن به اهدافمان هستند
تا می توانید صرفه جویی و پس انداز کنید؛ زیرا شما را به شرایطی بهتر، امیدوار و رفاه فکریتان را مهیا می کند؛ بنابراین انگیزه کاریتان صدچندان خواهد شد. فراموش نکنید موفقیت هر کسی به سبک زندگی و رفتارهای هوشمندانه اش بستگی دارد.