نمایش خبر نمایش خبر

خر و پف نشانه خوبی نیست!


خروپف صدایی ناخوشایند است که می‌تواند خواب راحت را از چشم همگان بگیرد. حتی آنهایی که سال‌ها آرام و بی‌سر و صدا خوابیده‌اند، هم ممکن است خروپف را تجربه کنند. 
زنان باردار هم جزو گروهی هستند که در مرحله‌ای از زندگی دچار اختلال خروپف می‌شوند. در واقع این احتمال وجود دارد که زنان باردار از ماه ششم بارداری به همراه افزایش وزن در هنگام خواب دچار خروپف شوند.
دکتر جودیت لوئیس، متخصص زنان و زایمان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در تشریح علل خروپف دوره بارداری می‌گوید:سال‌ها تصور می‌شد که خروپف کردن در هنگام خواب، موضوع مهمی نیست، این درحالی است که تحقیقات جدید نشان داده افزایش وزن بی‌رویه و چاقی در دوران بارداری مجرای تنفسی را تنگ کرده و زن باردار را با مشکلاتی از قبیل آپنه، تنگی نفس و خروپف روبه‌رو می‌کند.
 در حقیقت افزایش وزن شرایطی را ایجاد می‌کند که بافت‌های بینی زنان باردار آب بیشتری ذخیره کرده و متورم می‌شوند. در چنین حالتی مجرای تنفسی تنگ‌تر شده میزان عبور هوا را محدود می‌کند. بنابراین زن باردار سعی می‌کند برای تنفس و تأمین اکسیژن لازم بدن، با فشار بیشتری نفس کشیده و هوا را به درون بینی و شش‌های خود هدایت کند.
 بی‌تردید این‌گونه دم و بازدم با صدایی ناخوشایند به نام خروپف همراه است و در موارد شدید‌تر می‌تواند به تنگی نفس و حتی آپنه نیز بینجامد..